A különböző gépek sokrétűen épülhetnek be személyes edzésprogramunkba.
Előző héten megnéztük, hogy a különböző erőfejlesztő gépek hogyan illeszkednek a különböző testedzési módszerek közé.
Ma egy olyan területtel fogok foglalkozni, amely a kondíció-fejlesztés világába vezet, ez pedig a kardió gépek világa.
Ma a technika korát éljük. A technika fejlődésével új lehetőségek nyíltak meg a testedzés terén.
A különböző élvonalbeli sport-klubok ma már semmit sem bíznak a véletlenre. Ezt valahol meg is lehet érteni. Egy elitklub vagy egy élversenyző ezen a szinten már nem engedheti meg magának, hogy a felkészülés során ne a legjobbnak tartott edzésmódszereket kövesse.
Itt kapcsolódik össze a tudomány és az edzésmódszer a mai témánkkal, a különböző kardió gépekkel.
A legnagyobb technikai áttörést az edzésmódszerek terén a pulzus-változáshoz igazított automatikus terhelésbeállítás jelenti. Ez teljesen új perspektívákat nyitott meg az edzésekben, hiszen itt már nem az edző motiváló képessége és a sportoló motiváltsága határozza meg az erőnléti (állóképességi) edzés elsődleges hatékonyságát.
Gondoljunk csak bele: ezen a szinten a legkisebb hiba is euro- (dollár) milliókba kerülhet, ami egyszerűen nem megengedhető ezeknél a profi, üzleti szemléletű kluboknál.
A profi kardió-gépek tehát azonos elven működnek:
Mérik a gyakorló pulzusát és az elektronika segítségével ehhez állítják be a terhelést.
A sportolók így a leghatékonyabb edzéseket végezhetik. Beállítják a gépek computerében a kívánt programot, és az egész edzés alatt a megfelelően dolgozhatnak. Így ha a program például azt tartalmazza, hogy az alap pulzus 150-160% -ával történjen az edzésszakasz, akkor ehhez igazítja folyamatosan a terhelést. Felmegy a pulzus 161%-ra? Elvesz a terhelésből a computer. Leesik a pulzus 149%-ra? Emelkedik a terhelés.
Ez mind a hosszútávú egyenletes, mind az intervallumos terhelésű edzésekben órási segítséget jelent!
Profiknál persze a menedzserszemlélet miatt az edzettséget és a fejlődést is excel táblázatokban mérik...
Általában meghatározzák test oxigénfelvevő képességét és a pulzusváltozásokat, majd ennek változását követik figyelemmel. Gondolom már hallottatok az érdekesen hangzó VO2MAX-ról, ha nem, akkor irány a wikipedia :)
hu.wikipedia.org/wiki/VO2_Max
Jelenleg éppen egy nézőpontbeli forradalom közepén vagyunk. Egyre több sportágban kezdik felismerni, hogy nem a futás a leghatékonyabb kondíció növelő eszköz, és egyáltalán nem az egyetlen mindenható út.
Erre a legjobb példa Erdei Zsolt profi Box világbajnok legutóbbi felkészülése:
„Egy métert nem futottam, de rengeteget lépcsőztem, és azokat az izmokat erősítettük meg, amikre a ringben szükség van. Zoga emberséges volt, ha kellett, kicsavarta a pólómból az izzadságot, ha látta rajtam, hogy rosszul aludtam, mérsékelte az adagokat. Tíz évig voltam az Universumnál, de a meccsek után mindig azt éreztem, még nem hoztam ki magamból mindent. Zoga ezt a hiányt tüntette el. Pedig először egyszerű focistagyereknek néztem, aki testépítéssel is foglakozott. Nem is hittem el neki, hogy szarul csinálunk valamit. Te mit magyarázol? - gondoltam magamban. Fritz Sduneknek volt számtalan világbajnoka, csak tudja, mit csinál. Aztán mégis esélyt adtam neki, és jól tettem”.
|
Ellipszistréner
Leggyakrabban azoknak ajánlott, akik korábban térdsérüléstől szenvedtek, vagy akiknekextra túlsúlya van. A népszerűsége ennek a kardió eszköznek egyre inkább nő. A sétáláshoz vagy a futáshoz hasonlóan stimulálja a szervezetet, ám mivel folyamatosan vezeti a lábat, így kevesebb erőhatást gyakorol a lábra. A lábaid pedálokon vannak, és az egész mozdulat olyasmi, mintha a levegőben futnál. Kevesebb mozgáskoordinációt igényel, mint a futás, így biztonságosabb is annál.
Mindeközben a rendelkezésre álló karok a felsőtestet is megdolgozhatják, bár ezt nem kötelező használni, lehet a karokat mozdulatlanul is tartani a fogantyúkon.
Tökéletes eszköz a testsúlycsökkentéshez, könnyedén el lehet érni vele az ideális pulzushatárt. Alacsony és mérsékelt intenzitású edzés kivitelezéséhez a legtökéletesebb. Sajnos olvasni nem lehet közben, hiszen a test folyamatosan mozog.
|
Futópad
Ha szeretsz sétálni vagy futni, és mindezt a téli időszakban is szeretnéd folytatni, anélkül, hogy fáznál, akkor a futópad egy nagyon jó választás. Gyaloglóknak különösen ajánlott, mert erősíti a csontokat és az izmokat is. Futóknak érdemes hozzászoktató napokat beiktatni, mert a felület esetleg túl kemény lehet a megszokotthoz képest, és ez sérülést okozhat. Figyelj arra, hogy jó minőségű, rázkódás elnyelő felületű futógépet válassz, amin van kapaszkodó is vészhelyzet esetére.
A használata könnyű, semmilyen új mozgást nem kell megszokni és megtanulni hozzá, hiszena szokásos mindennapi sétálás mozdulatával használható. Állíthatod rajta a dőlésszöget, és a sebességet is. A legtöbb futópadon számos beépített program is található a zsírégetőtől az intervallum edzésig. A céljaidhoz csupán egy pulzusmérő kell, a többit elintézi a futópad és automatikusan változtatja a terhelést az igényeidnek megfelelően.
A futógépen tudod a legtöbb kalóriát elhasználni.
|
|
Szobakerékpár
A szobakerékpárok között vannak a klasszikus kialakításúak és vannak a fekvőkerékpárokháttámlasszal. A fekvőkerékpárok nagyszerű megoldást jelentenek azoknak, akik nem terhelhetik a gerincüket, vagy fáj az alsóháti szakaszuk. A háttámla ugyanis megtámasztja a hátat, az ülő helyzetben pedig nem terhelődik a felsőtest súlya a lábra. Kevesebb kalória ég el itt, mint pl. a futópadon. Pont azért, mert a testsúly nagy része az ülőfelületet terheli és nem az izomzat és csontozat tartja. Túlsúly esetén nagyszerű választás, jól beállítva pedig kíméli a térdet is.
Némely teremben a kerékpárok között találhatunk spinning biciklit is. Ezeket inkább haladóknakajánljuk. Alapvetően abban különbözik a hétköznapi szobakerékpároktól, hogy egy lendkerékállandó lendületet biztosít benne, így a láb megállításakor tovább forog, nem áll meg azonnal. Így kezdők könnyen szenvedhetnek benne sérülést. Folyamatos, nagy intenzitású edzés végezhető vele, az állandó lendület pedig lehetővé teszi, hogy a kerékpárból kiállva tekerjük azt, valamint a kormány kialakításával a fogást is különbözőképpen változtathatjuk, így edzve a felsőtestet is.
|
|
Evezőgép
Érdekes, hogy ez pont nem a pulzus kontrollra épül és a terhelésállítás is manuálisan változtatható :))
Ez a gép örvényszerű ellenállást keltve az igazi evezést próbálja szimulálni.
"A vízi evezés során a sebesség növekedésével négyzetesen nő az ellenállás (lassú nyélmozgás - kis ellenállás, gyors nyélmozgás - nagy ellenállás). Ezért nem alkalmasak a különféle szalagfékes, hidraulikus, mágnesfékes vagy lapsúlyos ellenállású gépek evezősgépnek. Ahhoz, hogy a vízi evezéshez hasonló ellenállást kapjunk, a levegőellenállás a legegyszerűbb és legjobban alkalmazható módszer...Kíváló állóképesség fejlesztő és izületkimélő hatásainak köszönhetően széleskörben használják evezősök, fitness-wellness klubok, a hadsereg alakulatainál, általános kiegészítő és bemelegítő eszközként sportegyesületeknél, kórházakban, rehabilitációs intézményekben, a NASA kiképzési bázisain és még hosszasan sorolhatnánk sokoldalú felhasználhatóságát. Kijelzőjének köszönhetően azzonali visszajelzést kapunk a terhelés nagyságáról, valamint az edzések eltárolhatóak a kijelzőben is, vagy az úgynevezett edzéskártyán, amelyet később USB-n keresztül letölthetünk PC-re."
Remek kondíciót lehet vele szerezni, mivel szinte az egész testet átdolgozza. Az alsótest tolóizmain felül a felsőtest húzóizmai is aktívan részt vesznek a mozgásban, de közvetve szinte minden izomcsoport bekapcsolódik a folyamatba. Kíméli a boka és a térd ízületeit, javítja mozgástartományukat.
Az evezőgéppel végzett mozgás tipikus példája a test egységként való használatára.
Jó móka, hatékony edzésforma. Vétek lenne kihagyni! ;)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek