A futás az egyik legnépszerűbb testedzési forma. A kardiovaszkuláris rendszer (állóképesség) fejlesztéséhez az egyik legegyszerűbb mozgásfajta. Bár sokan támadják mostanában a futást, számtalan előnye van a többi testedzéshez képest. A közhiedelemmel ellentétben az aerob edzések zsírégető hatása nem éri el más hatékonyabb edzésformákét, de megfelelő technikával a futásból nagyon sok eredményt ki lehet hozni. Sportolók is nagy százalékban végeznek kiegészítő futóedzéseket teljesítményük növelésére. A futás rengeteg sérülésveszélyt rejt magában, ezért bizony vannak biztonságosabb edzésformák is állóképességünk fejlesztésére.
A futás azonban igazi funkcionális mozgás, és mint ilyen nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Ez egy olyan tevékenység, amire szükségünk lehet a hétköznapok során. Futunk a busz után, futunk az elszabadult kutyánk után, futunk a gyerek után, futhatunk katonaként-, tűzoltóként munkánk során, futunk focizás-, kosárlabdázás közben és hatékony önvédelmi tudás sem létezhet alapvető futás-gyakorlás nélkül. A technika persze ugyanúgy fontos ennél a mozgásformánál is, mint a többi edző-gyakorlatnál. Rengetegen futnak rossz technikával, amivel aztán életre szóló torzulásokat is szerezhetnek (achilles-ín gyulladás, sarokcsont károsodás, térdproblémák, ízület-kopás, különböző ficamok, stb.) Mindenkit óvnék attól, hogy megfelelő FUTÓCIPŐ hiányában belekezdjen az edzésekbe. Ezek nem olcsóak, de áruk sokszorosan megtérül a fájdalommentes edzésekkel. A felszerelés persze nem minden, a rossz technika ugyanannyira károsan befolyásolhatja egészségünket. Mindenkinek javaslom, hogy néha fusson mezítláb is, hamar megtanulja az ember, hogy ne csapja oda a sarkát minden lépésnél. Nem beszéltünk még a futógépekről. Ezeket senkinek sem javaslom, mert a futógép rákényszeríti az embert a helytelen mozdulatok alkalmazására, így több kárt okoz(hat)nak, mint hasznot. Ha már mindenképpen rákényszerülünk, mindenképpen magas minőségűt válasszunk, ami megfelelő rezgés csillapítással rendelkezik. Futni a szabadban egyenletes talajon érdemes. Ebből a szempontból a beton-jó cipő kombó előnyösebb, mint az egyenletlen füves talaj, amely több kockázatot rejt magában.
A futás típusai: rövidtáv-futás, hosszútáv-futás, és a változó intenzitású intervallum-futás.
A rövidtáv futás intenzitása miatt nem ajánlható minden korosztálynak, a hosszútáv futás maratoni távokon kifejezetten káros. A különféle sportolók kiegészítő hosszútáv-futó edzéseinek hatékonysága is megkérdőjelezhető, nekik az intervallum edzés sokkal több hasznot hoz.
A legtöbb embernek nincs szüksége arra, hogy egy edzésen belül 30 percnél vagy 10 km-nél többet fusson. Sok embernek a 20 perc is tökéletesen elég lehet. Aki pedig 30 perc intervallum edzéstől nem készül ki, az valamit nagyon elszúrt az edzésében.
A fittség alapvető feltétele a megfelelő futási képesség. A fittségi tesztekben nem hiába hivatkoztam többször is a Cooper féle futás-teszt 12 perces idejére. Ez ma a legtöbbet használt felmérés világszerte az iskolai oktatásnál és a különböző fegyveres alakulatoknál is.
Véleményem szerint a legtöbb egészséges embernek szüksége van arra a képességre, hogy 12 percen keresztül folyamatosan tudjon futni. Ez az alap mindenféle fittségi, erőnléti, funkcionális, állóképességi, önvédelmi, stb. szempontból!
A futás előnyei:
- Az egyik legjobb edzésmódszer a kitartás és az állóképesség fejlesztésére. Kiválóan erősíti a tüdőt, a szívet és a keringési rendszert. Komoly egészségmegőrző szerepe is van; az aerob edzés sokszor életmentő változásokat visz végbe az emberi szervezetben.
- A lassabb futás (kocogás, stb.) igazi tömegsport
- A szabadban való futás sosem látott energiával tölthet fel
- A futás igazi funkcionális edzés, melyre szükségünk lehet a hétköznapok során
- Az edzéseken jól szabályozható a terhelés
- Nem igényel drága felszerelést (a cipőt leszámítva)
Hátrányok:
- A hosszútáv-futás negatívan hat az izomtömegre
- Helytelen technikával vagy felszereléssel a sérülésveszély kockázata nagyon magas
- Az állóképesség fejlesztésére vannak más hatékony módszerek is.
- Túlsúly esetén jelentősen megterheli az ízületeket
Egy kis funkcionális megközelítés a végére :)
Powerteam Blog Facebook oldal elérhető ITT!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Silentthunder 2013.02.01. 00:35:05
Darky_ · http://powerteam.blog.hu/ 2013.02.01. 09:42:44
www.tesztoszteron.hu/emagazin_01_79_kip_566_miert_nem_szabadna.php
Utolsó kommentek